Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Rola perlitu w uprawach hydroponicznych

HeilOverview1

Rola AgroPerlitu w uprawach hydroponicznych

AgroPerlit ogrodniczy jest materiałem dobrze znanym i ma godną pozazdroszczenia pozycję jako podłoże do rozsad oraz dalszej hodowli. Był z powodzeniem używany w niemal każdym zapotrzebowaniu ogrodniczym - od hodowli szklarniowych, poprzez zastosowania na polach i w ogrodach, jako remedium na problemy z utrzymaniem stanu boisk piłkarskich, a kończąc na doniczkach. Z czasem dowiódł swojej wyższości nad innymi podłożami w zastosowaniach tak zawodowych, jak i w domowych - uprawy hydroponiczne nie są wyjątkiem. Intensywne testy przez kolejne lata dowiodły, że AgroPerlit doskonale nadaje się do wszelkich upraw hydroponicznych - np. uprawa pomidora daje plony o 5-10% większe niż uprawa na wełnie skalnej. Jako dodatek do większych plonów, AgroPerlit jest łatwiejszym materiałem pod kątem kontroli hodowli.

Nawadnianie

Jako materiał do ukorzeniania, AgroPerlit jest znacznie bardziej efektywny niż wełna skalna. W przeciwieństwie do innych materiałów, AgroPerlit nie tylko łatwo wchłania wodę, ale także z łatwością oddaje ją „na żądanie rośliny”, wraz z jej zużywaniem. Dzięki temu łatwa jest także kontrola składu pożywki dostarczanej roślinom. Dzieje się tak dzięki porowatości materiału - to głównie powierzchnia AgroPerlitu zatrzymuje wodę oraz mikroelementy z pożywek, które roślina może łatwo pobrać - korzenie dobrze przylegają do porowatego materiału. W ten sposób roślina dostaje dokładnie tyle wody ile potrzebuje.

Dla porównania do AgroPerlitu weźmy np. wełnę skalną. Potrafi ona zmagazynować wodę w ilości nawet 85% swojej objętości, co niemal topi roślinę - nie zapewnia jej właściwego napowietrzenia korzeni. AgroPerlit jest materiałem wchłaniającym objętościowo mniej niż 50% wody - roślina jest jednocześnie dobrze nawodniona, a jej korzenie mają dość powietrza do prawidłowego rozwoju.
Kolejną zaletą AgroPerlitu jest stabilność jego stopnia wilgotności - nie wysycha do sucha, dzięki czemu nie naraża się rośliny na szok spowodowany nagłą zmianą otoczenia po podlaniu. Jest to kolejna wyjątkowa właściwość, odróżniająca AgroPerlit od wełny skalnej.

Trwałość

AgroPerlit to materiał bardzo stabilny i trwały - dobrym przykładem jego trwałości jest sam fakt, że podczas procesu produkcyjnego, praży się go w temperaturze około 1000stC. W przeciwieństwie do wielu innych podłoży, jest materiałem nieorganicznym - nie ulega rozkładowi. Dzięki wypalaniu jest także sterylny - nie przenosi pasożytów ani chorób.

Podsumowanie

  • AgroAgroPerlit zapewnia stabilną wilgotność podłoża - dzięki zdolnościom magazynowania wody nie wysycha całkowicie
  • Ryzyko podtopienia („przelania”) rośliny jest znacznie mniejsze dzięki stosowaniu AgroPerlitu - pozwala on na odpłynięcie nadmiaru wody.
  • Używanie AgroPerlitu pomaga ograniczyć straty wody i odżywek.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.