Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Porównanie efektów hodowli na agroperlicie i polistyrenie

Porównanie efektów hodowli na agroperlicie i polistyrenie

W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy właściwości fizyczne perlitu i granulatu polistyrenu. W niniejszym artykule porównamy praktyczne wyniki hodowli w obu tych materiałach. Jako roślinę do testów wzięto życicę.

Przebieg eksperymentu

W poniższej tabeli przedstawiliśmy skład mieszanek podłoża z dodatkiem perlitu oraz polistyrenu.

Composition of Growing Media

Agroperlit Polistyren

0.5 cu. Yds. Perlite
0.5 cu. Yds. Sphagnum peat moss
5 lbs. Calcium carbonate lime
3 lbs. Dolomite lime

0.5 cu. Yds. Perlite
0.5 cu. Yds. Sphagnum peat moss
5 lbs. Calcium carbonate lime
3 lbs. Dolomite lime

 

Do testów użyto dwadzieścia donic dla każdego rodzaju mieszanki, zawierających jej około półtora litra. Wszystkie zostały obsiane nasionami w tym samym czasie. Wilgotność podłoża we wszystkich pojemnikach była utrzymywana na jednakowym poziomie przez pierwszy tydzień, a następnie rozpoczęto nawadnianie ich w cyklach określonych w kolejnej tabeli.

Watering Schedule

Agroperlit A
Polistyren A
Każdego dnia
Agroperlit B
Polistyren B
Co 2 dni
Agroperlit C
Polistyren C
Co 3 dni
Agroperlit D
Polistyren D
Co 4 dni

 

Woda, która zawierała odpowiedni zestaw odżywek i nawozów, była dostarczana w ilości 500ml przy każdym nawadnianiu. Nadmiar płynów przesączajacy się przez pojemniki był zbierany oraz używany ponownie, po uprzednim upewnieniu się że skład zawartych w nim odżywek jest odpowiedni.

Ocenianie plonów

Użycie życicy, jako rośliny do testów, pozwoliło na łatwą ocenę wzrostu rośliny. Była ona przycinana zawsze na tej samej wysokości, a następnie suszona i ważona. Przycinkę wykonano w 4, 8, 12, 16 i 20 tygodniu hodowli.
Podczas eksperymentu, kilkukrotnie odnotowano wysokie temperatury, które naraziły rośliny na duże obciążenie ze względu na stabilny harmonogram podlewania. Pięć próbek zasianych na mieszance z polistyrenem, podlewanych raz na 4 dni, przestało rosnąć po 12 tygodniach.

wykresTempoWzrostu

 

 

Wyniki

Najlepsze wyniki uzyskały rośliny, które rosły w często podlewanym, stale wilgotnym podłożu. W kolejności od najlepszych do najsłabszych wyników, można posegregować próbki: perlit A, perlit B, polistyren A, perlit C, polistyren B, perlit D, polistyren C, polistyren D.

Wnioski

Obserwacja wzrostu na obu podłożach potwierdziła przypuszczenia wysnute wcześniej na podstawie badania właściwości obu materiałów. Perlit wprowadza do mieszanki zdolności przechowywania i dostarczania wilgoci, nieosiągalne dla polistyrenu. W pewnym okresie wzrostu, mieszanka perlit B osiągała lepsze wyniki niż mieszanka perlit A, pomimo podlewania zgodnie z harmonogramem obu próbek.
Rośliny hodowane w ciężkich warunkach - podlewanie, co cztery dni - wykazują znacznie lepsze wyniki w pojemnikach z perlitem, niż w tych z polistyrenem.
Cały eksperyment prowadzi do wniosku, że perlit jest znacznie lepszym dodatkiem do podłoża, niż granulat polistyrenowy.

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.