Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

AgroPerlit vs Polistyren

Porównanie właściwości mieszanek z dodatkami perlitu oraz granulatu polistyrenowego

perlivspoli

Niektórzy hodowcy próbowali zamieniać AgroPerlit na granulat polistyrenowy. Wyrób ten, pod względem wyglądu, może wydawać się podobny do perlitu - jego kolor i wielkość cząsteczek są bardzo podobne. Pod kątem wpływu na fizyczne właściwości podłoża, oba wyroby znacząco się różnią, co zostanie wyjaśnione w tym artykule.

Odparowywanie gleby

Wiele zawodowych hodowców odkaża glebę za pomocą przegrzanej pary wodnej, celem wyeliminowania insektów, chwastów oraz potencjalnych chorób odglebowych. AgroPerlit, jako materiał wytwarzany w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, nie doznaje żadnych uszkodzeń podczas takich zabiegów. Polistyren natomiast „topi się”, zmniejsza swoją objętość do około 10% początkowej wartości. Z tego powodu, jeśli pożądane jest odkażenie podłoża, to w przypadku mieszanki z polistyrenem trzeba to robić przed zmieszaniem, a w przypadku perlitu kolejność nie ma znaczenia.

Porównanie różnych dodatków do podłoży

bez

Na rynku można znaleźć wiele podłoży samodzielnych, oraz dodatków uzdatniających podłoże dla roślin. Jednym z takich podłóż są plewy ryżowe - jako odpady z zakładów przetwórczych, bywają używane przez ogrodników, którzy mają do nich dostęp. Niektórzy sugerują je jako zamiennik AgroPerlitu czy wermikulitu, twierdząc, że spełniają taką samą rolę, nie zmieniając zbytnio właściwości podłoża (w rozpowszechnianiu takiej opinii zapewne pomaga fakt, że zakłady przetwórcze pozbywają się odpadu, za którego utylizację musiały by zapłacić). Prawdą jest, że plewy ryżowe poprawiają porowatość podłoża, ale jako materiał organiczny, szybko ulegają rozkładowi - są nietrwałe. W praktyce gniją po kilku tygodniach.

Przy wyborze i zmianie mieszanki podłoża, należy brać pod uwagę zmiany zawartości powietrza w mieszance, zdolności magazynowania wody, odczyn pH, równowagę i magazynowanie mikroelementów, dawkowanie i skład odżywek. Zalecamy zawsze przeprowadzanie prób w małej skali przed zmianami podłoża.

Porównanie efektów hodowli na agroperlicie i polistyrenie

Porównanie efektów hodowli na agroperlicie i polistyrenie

W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy właściwości fizyczne perlitu i granulatu polistyrenu. W niniejszym artykule porównamy praktyczne wyniki hodowli w obu tych materiałach. Jako roślinę do testów wzięto życicę.

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.