Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Porównanie różnych dodatków do podłoży

bez

Na rynku można znaleźć wiele podłoży samodzielnych, oraz dodatków uzdatniających podłoże dla roślin. Jednym z takich podłóż są plewy ryżowe - jako odpady z zakładów przetwórczych, bywają używane przez ogrodników, którzy mają do nich dostęp. Niektórzy sugerują je jako zamiennik AgroPerlitu czy wermikulitu, twierdząc, że spełniają taką samą rolę, nie zmieniając zbytnio właściwości podłoża (w rozpowszechnianiu takiej opinii zapewne pomaga fakt, że zakłady przetwórcze pozbywają się odpadu, za którego utylizację musiały by zapłacić). Prawdą jest, że plewy ryżowe poprawiają porowatość podłoża, ale jako materiał organiczny, szybko ulegają rozkładowi - są nietrwałe. W praktyce gniją po kilku tygodniach.

Przy wyborze i zmianie mieszanki podłoża, należy brać pod uwagę zmiany zawartości powietrza w mieszance, zdolności magazynowania wody, odczyn pH, równowagę i magazynowanie mikroelementów, dawkowanie i skład odżywek. Zalecamy zawsze przeprowadzanie prób w małej skali przed zmianami podłoża.

Poniżej przedstawiamy tabelę z porównaniem niektórych właściwości popularnych składników podłoży mieszanych. Właściwości każdego ze składników są różne, co skutkuje różnym oddziaływaniem na mieszankę. Często najlepsze wyniki uzyskuje się mieszając kilka składników (zwłaszcza jeśli ich granulacja jest zbliżona), zamiast stosowania tylko jednego dodatku do podłoża.

bez

Porównanie różnych dodatków do podłoży

   AgroPerlit  Wermikulit  Plewy ryżowe Pył drzewny Trociny Kompost Torfowiec Włókno kokosowe 
 Ciężar nasypowy (suchy) mały mały średni średni średni duży mały mały
 Ciężar nasypowy (mokry) średni średni średni średni średni duży duży duży
Wzrost napowietrzenia  duży średni mały mały mały rózny średni duży
Magazynowanie wody  średnie duże mały mały mały rózne  duże duże
Magazynowanie mikroelementów  średnie  duże mały mały mały rózne średnie duże
Odczyn pH własny   neutralny  neutralny  neutralny  rózny kwasowy zasadowy kwasowy kwasowy 
Trwałość pH własnego  mała duża mała mała mała rózna średnia duża
Wkład mikroelementów   nieznaczący  K, Mg nieznaczący  nieznaczący  rózne rózne  nieznaczący  K

 

Składniki, ze względu na kształt, można podzielić na dwie grupy:

  1. Nieregularne, płaskie: trociny, pył drzewny, komposty, plewy ryżowe
  2. Obłe: AgroPerlit, wermikulit

Składniki drugiej grupy wprowadzają znacznie lepsze napowietrzenie mieszanki podłożowej w porównaniu do pierwszej grupy. Zdolności magazynowania wody są porównywalne. W mieszankach bazujących na torfowcu, AgroPerlit jest uzupełnieniem małych cząstek torfowca, znacząco zwiększa napowietrzenie mieszanki oraz ogranicza nadmierne magazynowanie wody przez torfowca, często szkodzące roślinom.

Często o wiele droższe okazuje się osiągnięcie zamierzonego rezultatu przy wykorzystaniu najtańszych dostępnych metod. Przykładem tego mogą być właśnie odpady ryżowe, które znikną w glebie po kilku tygodniach. Poprawne jest założenie, że dobry hodowca może osiągnąć dobry rezultat w każdym podłożu, ale nie można zapominać o tym, że uzyskanie dobrych rezultatów w kiepskim podłożu to zwiększenie wydatków na pracę i utrzymanie warunków podłoża. Zawsze pamiętajcie Państwo o przeprowadzaniu prób w małej skali, oraz zaopatrujcie się w dodatki do podłoża u doświadczonych i sprawdzonych sprzedawców.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.