Domowe uprawy na AgroPerlicie
- Kategoria: Rozsady
- Opublikowano: czwartek, 14, maj 2015 14:34
Domowe uprawy na AgroPerlicie
Chęć bycia jak najbliżej przyrody doprowadziła do wprowadzenia do domowych upraw wielu roślin, które wcześniej można było spotkać tylko w ogrodach. Jednym z powodów tego trendu jest fakt, że coraz łatwiej jest hodować na niewielką skalę nawet te najbardziej wymagające rośliny. W przeszłości hodowało się je tylko na skalę przemysłową - trzeba było przygotować podłoże, nawieźć je odpowiednio kompostem aby rośliny w ogóle się przyjęły. Dzisiaj można już na mniejszą skalę przygotować mieszankę np. perlitu z torfowcem aby ukorzenić sadzonki. Wiele takich mieszanek jest nawet dostępnych gotowych w sklepach.
Perlit to wulkaniczny materiał, który wypalony w temperaturze blisko tysiąca stopni Celsjusza tworzy doskonałe podłoże dla roślin. Cząsteczki perlitu posiadają mikro kanaliki, które przetrzymują wilgoć oraz tlen, aby dostarczać je roślinie. Jest to bardzo ważne, ponieważ ponad 90% tlenu, które przetrzymuje i potrzebuje roślina, znajduje się w systemie korzeniowym.
Przelanie - „utopienie” - rośliny, to jeden z najczęstszych powodów jej śmierci. Perlit można w tym wypadku porównać do ratownika rośliny - nie tylko wchłania wilgoć, ale pozwala odpłynąć jej nadmiarowi, chroniąc korzenie przed zalaniem.
Zawodowi hodowcy, tak samo jak i domowi ogrodnicy, mogą kupić gotowe mieszanki, lub przygotować samodzielnie mieszankę podłoża. Np. perlit, torfowiec, oraz ziemia w równych proporcjach, tworzą świetną mieszankę do hodowli rośliny, a perlit i torfowiec jako podłoże do ukorzeniania.
Perlit zwiększa wilgotność podłoża
Ze względu na ogrzewanie, powietrze w przeciętnym domu ma bardzo niską wilgotność. Cierpią na tym rośliny - końce liści są charakterystycznie zwiędłe, wyglądają jak spalone.
Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu problemowi jest dodanie do ziemi AgroPerlitu, który ograniczy parowanie wody z podłoża. Rośliny zyskają na tym większą stabilność wilgotności.
Perlit odbija światło
W pochmurne dni oraz zimą, rośliny cierpią z powodu niskiego nasłonecznienia. Ilość światła otrzymywanego przez roślinę można znacznie zwiększyć poprzez rozsypanie perlitu pod rośliną. Światło będzie odbijać się od białych cząstek perlitu, dzięki czemu roślina otrzyma go znacznie więcej. Na dodatek perlit jest materiałem termoizolacyjnym, więc ograniczy oddawanie ciepła i parowanie z powierzchni podłoża.
Nawadnianie
Częstotliwość podlewania zależy od wielkości i typu rośliny. Zdecydowana większość roślin preferuje podłoża „zawsze wilgotne”, które stabilnie dostarczają im wody. Podłoże dla wszystkich tych roślin może zostać polepszone przez dodatek AgroPerlitu.
Należy jednak pamiętać, że są rośliny (np. fikusy), które wolą aby podłoże było niemal całkiem suche, zanim się je podleje - do roślin takich należą zwłaszcza te, które w swoim naturalnym środowisku występują na terenach objętych długotrwałymi suszami.
Perlit jako medium dla rozsad
Drobny perlit może zostać użyty jako samodzielne podłoże „startowe” dla ukorzeniania rośłin. Może też być wymieszane „pół na pół” z torfowcem lub kompostem. Dzięki swoim właściwościom stwarza on doskonałe warunki do rozrostu korzeni.
Perlit jest także świetnym materiałem do ukorzeniania odciętych gałązek rośliny, co zostało przetestowane przez wielu zawodowych hodowców jak i domowych ogrodników. W tym przypadku jest bardzo ważne, aby podłoże było cały czas wilgotne, oraz aby osłonić gałązki przed bezpośrednim wpływem słońca. Jeśli temperatury są niskie, można delikatnie podgrzewać spód pojemników. Przy wysokich temperaturach, zraszanie rośliny pomaga jej zachować odpowiednią wilgotność oraz przyspiesza proces ukorzeniania. W domowych warunkach jako „szklarnię” można wykorzystać puste akwarium.
Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/