Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Przydomowe uprawy

 domogrod

AgroPerlit - naturalne podłoże dla przydomowych upraw

Tak jak perlit służy zawodowym hodowcom od wielu lat, tak samo dobrze pomaga domowym ogrodnikom rozwiązać szereg częstych problemów z ich uprawami. Jako dodatek do zwiększenia napowietrzenia ziemi oraz zwiększenia jej nasiąkliwości.
AgroPerlit optymalizuje
zdolność magazynowania wody, bardzo potrzebną dla dobrego rozwoju roślin.

Dodanie perlitu do ciężkiej ziemi ilastej, pomaga zredukować, a nawet wyeliminować, problemy z brakiem nasiąkliwości tego podłoża. Na dodatek korzenie będą miały mniejsze problemy z rozrastaniem się i stworzą lepszy, bardziej rozbudowany system korzeniowy - roślina będzie zdrowsza i bardziej okazała.

Ogólnie rzecz biorąc, AgroPerlit poprawia parametry każdego podłoża spotykanego w przydomowym ogrodnictwie.

Czym jest perlit?

Perlit to unikatowy minerał pochodzenia wulkanicznego, który zwiększa swoją objętość 15-20-krotnie podczas szybkiego podgrzania go do temperatury rzędu 1000stC. Podczas tego procesu zawarta w perlicie woda bardzo szybko paruje, rozpychając rozmiękczoną przez temperaturę strukturę materiału. W efekcie tego zabiegu otrzymuje się sterylny, lekki materiał o jasnoszarej-białej barwie.

Każda cząsteczka perlitu składa się z setek miniaturowych porów wytworzonych przez parującą wodę. To właśnie te pory zatrzaskują wodę, po czym sukcesywnie oddają ją do otoczenia, w miarę jak roślina wyciąga wilgoć korzeniami.

Podsumowanie zalet perlitu:

  • Poprawia napowietrzenie i nasiąkliwość podłoża
  • Przechowuje wilgoć i mikroelementy, oddając je „na żądanie” rośliny
  • Jest materiałem mineralnym, nie ulegającym rozkładowi
  • Ma generalnie neutralne pH - w zakresie 6,5 - 7,5
  • Jest materiałem termoizolacyjnym, chroni roślinę przed przegrzaniem
  • Jest sterylny - wypalany w temperaturze rzędu 1000stC - wolny od szkodników, chwastów, chorób doglebowych
  • Czysty, bezzapachowy, lekki

Typowe zastosowania ogrodnicze

Typowa mieszanina „odżywki” perlitowej to perlit z torfowcem w proporcji 1:1 (objętościowo). Tak przygotowaną mieszankę rozkłada się w ilości około 10cm, na glebie uprzednio przekopanej i spulchnionej np. widłami. Jeśli ziemia jest bogata w składniki mineralne, a jest jedynie ciężka, to można zrezygnować z torfowca. W ten sam sposób można przygotowywać grządki pod obsiew nowych roślin - wtedy mieszankę aplikuje się w miejsca przeznaczone pod zasiew. W przypadku dużych ogrodów, uzdatnianie gleby można prowadzić etapowo - AgroPerlit jest materiałem nieorganicznym, nie ulegnie rozkładowi nawet po kilku latach przebywania w ziemi.

W przypadku przesadzania drzew lub krzewów, zalecane jest wykopanie dołka o ok. 15cm większego niż korzenie roślin. Mieszanka: 1 część ziemi, 1 część AgroPerlit, 1 część torfowca lub kompostu nada optymalnych warunków roślinie.

W ten sam sposób perlit nadaje się do zastosowań w przypadku hodowli roślin w kwietnikach na tarasach czy ogrodach na dachu. Wtedy dodatkowym atutem jest zmniejszenie wagi podłoża nawet o 70%, co jest istotnym odciążeniem konstrukcji.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.