Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

AgroPerlit vs Polistyren

Porównanie właściwości mieszanek z dodatkami perlitu oraz granulatu polistyrenowego

perlivspoli

Niektórzy hodowcy próbowali zamieniać AgroPerlit na granulat polistyrenowy. Wyrób ten, pod względem wyglądu, może wydawać się podobny do perlitu - jego kolor i wielkość cząsteczek są bardzo podobne. Pod kątem wpływu na fizyczne właściwości podłoża, oba wyroby znacząco się różnią, co zostanie wyjaśnione w tym artykule.

Odparowywanie gleby

Wiele zawodowych hodowców odkaża glebę za pomocą przegrzanej pary wodnej, celem wyeliminowania insektów, chwastów oraz potencjalnych chorób odglebowych. AgroPerlit, jako materiał wytwarzany w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, nie doznaje żadnych uszkodzeń podczas takich zabiegów. Polistyren natomiast „topi się”, zmniejsza swoją objętość do około 10% początkowej wartości. Z tego powodu, jeśli pożądane jest odkażenie podłoża, to w przypadku mieszanki z polistyrenem trzeba to robić przed zmieszaniem, a w przypadku perlitu kolejność nie ma znaczenia.

Właściwości uzdatniaczy gleby

Podczas testów, perlit wykazał zdolność przechowywania wody w ilości blisko 25% jego własnej objętości. Granulat polistyrenowy zdołał zatrzymać niespełna 4% własnej objętości. Zestawienie danych z testu pokazuje poniższa tabela.

Porównanie właściwości dodatków do gleby

   Perlit Granulat polistyrenowy 
 Zawartość powietrza, obj.%  76,5 44,5
 Magazynowanie wody, obj.%  24,1 3,7 
 Ciężar suchy, kg/m3  110 10 
 Ciężar mokry, kg/m3  280 30,5 
Zawartość powietrza w tego typu uzdatniaczach powinna zwykle zawierać się w przedziale 70-80%.
Zdolność magazynowania wody powinna wynosić nie więcej niż 50%, ale powinna być znacząca.

Mały ciężar podłoża ma znaczenie zarówno w ułatwieniu wzrostu rośliny, jak i jest atutem w transporcie towarów. W porównaniu z ciężarem suchej ziemi wynoszącym minimum 1t/m3, perlit jest materiałem bardzo lekkim, a polistyren ekstremalnie lekkim. Należy jednak pamiętać, że ze względu na mały ciężar, łatwo jest wypłukać polistyren z ziemi podczas podlewania - wystawiony na działanie wiatru prawdopodobnie zostanie wyrzucony z pojemnika uprawowego. Zmoczenie go niewiele pomaga ze względu na bardzo małe zdolności magazynowania wody, a co za tym idzie małą wagę.

Mieszanki podłożowe

W mieszankach AgroPerlit-dodatek, zawartość powietrza jest zdecydowanie większa przy użyciu AgroPerlitu, niż w przypadku użycia polistyrenu jako uzdatniacza. Różnica w zdolności magazynowania wody staje się bardzo zauważalna wraz ze wzrostem procentowej zawartości perlitu w mieszance.

Podobną tendencję można zauważyć w przypadku ciężaru nasypowego. W przypadku „na sucho” są one zbliżone. Po dodaniu wody, mieszanka zawierająca perlit może być nawet 50% cięższa niż mieszanka zawierająca polistyren, co jest spowodowane przez różnicę w ilości wody absorbowanej przez perlit w porównaniu do absorpcji polistyrenu. Jeśli by jednak porównać ciężar tych mieszanek do mokrej piaszczystej gleby (ciężar rzędu 1500kg/m3), obie mieszanki są bardzo lekkie.

Fizyczne właściwości mieszanek torf-uzdatniacz, w zależności od proporcji

Proporcje 2 Torf : 1 Uzdatniacz 1 Torf : 1 Uzdatniacz 1 Torf : 2 Uzdatniacz
Uzdatniacz Perlit Polistyren Perlit Polistyren Perlit Polistyren
Powietrze, obj.% 74 67 66 61 71 55
Magazynowanie wody, obj.% 46 36 36 32 40 24
Ciężar suchy, kg/m3 270 230 230 180 190 130
Ciężar mokry, kg/m3 730 590 590 500 470 370

 

Podsumowanie

Mieszanie polistyrenu z glebą sprawia problemy ze względu na ekstremalnie lekki ciężar tego materiału, oraz brak przyjmowania przez niego wody.
AgroPerlit poprawia warunki powietrzno-wodne podłoża w większym stopniu, niż polistyren. Ciężar nasypowy suchej mieszanki jest porównywalny w obu przypadkach. Ciężar mokrej mieszanki jest mniejszy w przypadku polistyrenu, ale dzieje się tak w wyniku słabych zdolności magazynowania wody przez ten materiał. Polistyrenu nie wolno przegrzewać, ponieważ straci swoją objętość i zdegradowana zostanie jego struktura.

Wolna przestrzeń jest czynnikiem decydującym o jakości podłoża. To ona zapewnia miejsce na magazynowanie wody, zapas tlenu dla korzeni oraz miejsce na ich rozrost. Z przeprowadzonych testów można wywnioskować, że polistyren pomimo redukcji ciężaru podłoża, nie polepsza pozostałych jego parametrów. Dlatego też w kategorii uzdatnienia gleby należy go traktować jako element pogarszający właściwości gleby.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.