Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Rozmnażanie świerków w mieszankach perlitowych

Rozmnażanie świerków w mieszankach perlitowych

W komercyjnych hodowlach sadzonek w szklarniach, świerki są zwykle wysiewane na podłożu z torfowca, oraz przykrywane perlite. Procedura taka ma kilka zalet - chroni ziarna przed spaleniem słońcem, stabilizuje temperaturę oraz wilgoć podłoża.

Pozytywne skutki uboczne okrywania perlitem

Przy chłodnymi wilgotnym otoczeniu, jednym z problemów jest rozwój grzybów i mchów na powierzchni podłoża. Stwarza to gorsze warunki do rozwoju sadzonek, ze względu na ograniczenie ilości tlenu, jaką ma do dyspozycji roślina. Zasypanie sadzonek perlitem pozwala na swobodną wymianę gazową, ale znacząco ogranicza wzrost mchu na powierzchni podłoża, dzięki czemu roślina jest zdrowsza.

Perlit jako składnik mieszanek w hodowli

Jednym z problemów stosowania torfu jako składnika podłoża do hodowli roślin jest jego niestała jakość. Różnice pomiędzy poszczególnymi porcjami torfu powodują nierównomierne napowietrzenie roślin, kiedy torf jest w pełni nasączony. Dodatkowym elementem wpływającym na jakość podłoża jest czas - większość sadzonek wzrasta przez więcej niż jeden sezon - wraz z upływem czasu jakość torfu pogarsza się, co jeszcze bardziej zwiększa nierównomierność jakości podłoża. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że najważniejszy etap wzrostu rośliny to pierwsze dwa lata.

Efekty stosowania perlitu

Mieszanki hodowlane zawierają około 25-30% perlitu. Dowiedziono, że stosowanie torfu jako samodzielnego podłoża jest ryzykowne. Dodatek perlitu do torfu znacznie ogranicza ryzyko obumarcia sadzonki.

Właściwości kilku mieszanek perlitu z torfem opisano w poniższej tabeli.

     Właściwości kilku różnych mieszanek AgroPerlitu z Torfem

   Zawartość mieszanki
(%)
 Objętość mieszanki
(%)
Objętość wody
(%)
Objętość powietrza
(%) 
 Torf  100  96,9  82,3  14,6
Torf/AgroPerlit   75/25  96,3  72,3  24,0
Torf/AgroPerlit  50/50   95,9  66,5  29,4
AgroPerlit   100  94,3  51,0  43,6

Badania wykazały, że parowanie wody z podłoża z dodatkiem perlitu jest znacznie mniejsze, niż z podłoża składającego się wyłącznie z torfu.

Stwierdzono także, że dodatek perlit znacznie ujednolica jakość podłoża w skali całej hodowli. Podłoże jest mniej zależne od ilości wody. W dalszych stadiach hodowli zauważono także, że podłoże w pojemnikach nie „kurczy się” tak jak sam torf.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.